top of page
Vyhledat

Co/kdo je to Strongman?

Co to znamená, když je Vaším tréninkovým cílem maximální možná síla, které je Vaše tělo schopné? Když netoužíte po vzhledu plážového sexy idola s velkými svaly, když Vám nejde o to zaběhnout maraton ani se stát gymnastou s maximálním rozsahem pohybu,

když se chcete prostě jen stát tím nejsilnějším člověkem v místnosti či na světě.

Chcete se stát strongmanem!

Strongman sport je jeden z nejtěžších sportů, který existuje.

Soutěží se v mnoha disciplínách od tahání kamionu, nošení super yoku (jařma) přes zdvihaní betonových koulí až po převracení pneumatik a klasické mrtvé tahy. Celkem je asi 50 disciplín, ve kterých lze soutěžit. Pro běžné lidi jsou některé váhy až nepředstavitelné.

Český borec Jiří Tkadlčík například drží světový rekord na Mrtvý tah, kdy dokázal zvednout 406Kg!

Jak vypadá profesionální závod?

Organizátor zvolí 4-5 soutěžních disciplín, které by měly prověřit celkovou sílu závodníka. Většinou bývá jedna disciplína na maximální zvednutou váhu na jedno opakování (například: loglift, tedy zdvih železné nebo dřevěné klády nad hlavu). Další disciplíny nejčastěji bývají na maximální počet opakování za 1 minutu (například: cardeadlift- zdvih automobilu na speciální platformě). Jako další disciplína může být takzvané medely, to je spojení více disciplín v jednu. Například tlakové medely, kde se zvedá více předmětů nad hlavu po sobě a vyhrává závodník s nejrychlejším časem.

Kategorie

Ve světě jsou je hned několik váhových kategorií. Jsou to: do 80 kg, do 90 kg, do 105 kg a nad 105 kg, tedy open. U nás v České republice bohužel takové kategorie nejsou moc rozvinuté. Ale snaží se o to asociace Jiřího Tkadlčíka Strongman Czech u105, která pořádá závody i pro lehčí závodníky. Mimo tuto asociaci se v ČR nejčastěji setkáte s kategorií „příchozí“. To je kategorie bez váhového omezení. Takže je naprosto běžné, že spolu soupeří muži a jeden z nich má například 80 kg druhý 120 kg.


České republice dělá hrdé jméno Jiří Tkadlčík držící titul nejsilnějšího muže světa do 105Kg.

Tento borec minulý rok navštívil naši pobočku na Ládví, kde přednášel na téma Motivace ve sportu s navazujícím praktickým workshopem. Na fotky z akce se můžete podívat v galerii naší Fb stránky https://www.facebook.com/pg/dreamfitladvi/photos/?tab=album&album_id=662269364218764


Na pobočce Ládví také naleznete mnoho vybavení pro Strongmanský trénink jako jsou Kufry, Pneumatiky, Saně, Super Yoke nebo Loglift.

Na Ládví již trénuje mnoho strongmanů a je zde možné potkat i samotného Jirku Tkadlčíka, který zde cvičí se svými klienty z Prahy a okolí.

Mezi mladé nadějné závodníky DreamFitu Ládví a Týmu Tkadlčík patří určitě také Jan Mottl, který doslova každý den posouvá své silové hranice a letos poprvé nastoupí do mezinárodních profesionálních závodů. Držíme mu palce! Doporučujeme sledovat tohoto mladého sportovce, protože jeho Instagram je pravidelná dávka motivace. https://www.instagram.com/honza.mottl/Autor článku Zvelebil Jakub ve spolupráci s Janem Mottlem.

Těšíme se na Vás v gymu!

2 162 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page